Benjamin Zander yra Bostono filharmoninio orkestro dirigentas, apie kurį, deja, išgirdau tik dabar. Jo kertinė idėja yra pamiršti visokias taisykles, apribojimus, negalėjimus ir patikėti žmogaus potencialu. Du pavyzdžiai.

  1. Švietimas. Mest lauk pažymius, įvertinimus, palyginimus. Tai tik skatina žmogų bijoti atsiskleisti. Reikia leisti žmogui svajoti, kas jis galėtų būti, o tada mokyti jį taip, tarsi jis ir būtų tas idealas. Ir žmogus taps toks!
  2. Zander moko klausytis klasikinės muzikos, dekonstruodamas kūrinį ir paaiškindamas. Aš tai jau gavęs iš Ričardo Jankausko, bet klasikos nemėgėjams tai gali apversti pasaulį aukštyn kojom, kaip kad galima skaityti komentaruose po TED.

Bet stipriausia dalis yra Zander iškalba. Miriau iš juoko žiūrėdamas – va, kaip reikia vesti paskaitas! Ir atrodo, kad tokias kalbeles jis skelia prieš koncertus. Likau tai Bostone pražiopsojęs.

I realized my job was to awaken possibility in other people. And, of course, I wanted to know whether I was doing that. And you know how you find out? You look at their eyes. If their eyes are shining, you know you’re doing it. If the eyes are not shining, you get to ask a question. And this is the question: Who am I being that my players’ eyes are not shining?

iš *[Benjamin Zander on music and passion TED.com](http://www.ted.com/talks/benjamin_zander_on_music_and_passion.html#)*